79. rocznica rozpoczęła się mszą św. w intencji pomordowanych mieszkańców Huty Pieniackiej, która odprawiona została w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Pocieszenia. Po niej uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą 1200-stu mieszkańców Huty Pieniackiej oraz udali się na posiłek do jadłodajni „Dom Serca” prowadzonej przez wschowskich franciszkanów.
Zgromadzonych gości przywitała prezes Stowarzyszenia - Małgorzata Gośniowska-Kola. Spotkanie było okazją do wysłuchania prelekcji dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa IPN, na temat działań podejmowanych przez Instytut. Po wykładzie przedstawiciele IPN rozpoczęli pobieranie materiału genetycznego od przedstawicieli rodzin ocalałych z Huty Pieniackiej.
Warto przypomnieć, że Huta Pieniacka to polska wieś, która zniknęła z powierzchni ziemi 28 lutego 1944 r. Leżała na terenie przedwojennego województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej. Każdego roku potomkowie dawnych mieszkańców Huty Pieniackiej gromadzili na miejscu, aby oddać hołd ofiarom i szukać w modlitwie otuchy oraz wiecznego spoczynku dla swoich bliskich. W tym roku w obchodach przeszkodziła wojna. Po 79 latach od tragedii, potomkowie ofiar nadal czekają na porozumienie, które pozwoli na przeprowadzenie ekshumacji i zorganizowania godnego pochówku mieszkańców Huty Pieniackiej.
W tym roku uroczystości rocznicowe odbywają się w Polsce w dwóch miejscach - we Wschowie oraz w Warszawie. Obchody w stolicy będą miały miejsce 28 lutego. W planach msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, po której nastąpi złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza.